Kosilo v pol ure

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

tema odprta - 8. nov 2005 9:15 | ogledi: 50.875 | odgovori: 48

Na forumu "čas nas preganja" smo se nekako uskladili, da bi bilo fajn odpreti nov forum, kamor bi napisali recepte, ki jih lahko pripraviš v pol ure (ali podobno kratkem času). Tako da pozivam vse, ki so zaradi pomanjkanja časa izumili kakšen ultra hiter fajn recept, da ga delijo z ostalimi.

Evo, danes bom pripravila nekaj, čemur rečem pašta na belo in je moj najljubši - vzame cca. 20 min časa:

Ustrezno količino špagetov daš kuhat v slan krop. Na žlici olivnega olja prepražiš sesekljane tri stroke česna, nato dodaš pest sesekljanega oz. na drobne listke zrezanega pršuta (ali panceto, ampak s pršutom je bolje) in še malo prepražiš. Posuješ z malo moke za zgostitev in ko se prepraži, zaliješ z pol dcl mleka. Dodaš še kakšen dober deci smetane in naribaš toliko topljivega sira (npr. edamec), da se omakca lepo zgosti. Čez kakšnih pet minut, ko se omakica lepo pokuha in sir stopi, dodaš še peteršilja po okusu. Jaz ga dodam kar precej, ker nam je fin in naredi dober okus. Navadno mi potem ko končam omakco ostane dovolj časa, da pripravim še solato, preden se špageti skuhajo.

Količine so približne in za ca. tri srednje lačne osebe, ampak nimate kaj falit - če je preredko dodaš malo smetane ali sira, če je pregosto pa malo mleka.

Dober tek.

P.S.: mammamia, julya, maji in tjas - bi mogoče preplonkale svoj recept in ideje iz foruma čas nas preganja še na ta forum? Da bo vse na enem mestu? Sploh ker se mi zdijo recepti njamči...

Staša

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

8. nov 2005 9:26

No, za hitra kosila se tudi jaz največkrat zanesem na pašto. Omake pa ponavadi pripravljam po principu "pospravi hladilnik". Tudi tale recept je nastal po istem principu: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4869 tjas

maji  

član od: 28.8.2005

sporočila: 126

8. nov 2005 10:15

Tole s kosilom v pol ure je več kot super!!! Rižota se res splača, Julija, se strinjam. Varianta s piščancem je moja najljubša. Dodam še grah iz konzerve pa nasekljam korenček, pa origano, zraven pa zeleno solato, pa je :). Ali pa narežem piščanca na koščke, ga prepražim na olivnem olju, potresem z rožmarinom, zraven pa na hitro spečem krompirček, narezan na tanke krhlje, in obvezno solato. Pasta je prav tako vedno okusna rešitev. Jaz se je nikdar ne prenajem :). Mesno omako se da itak narediti že večer prej, popražiti paradižnik na čebulci, pa tuna in nariban sir pa tudi ne vzamejo dosti časa. Da se s trebljenjem solate ne izgubi preveč časa, imam v rezervi vedno rdečo peso in mešano (srbsko, kot smo ji rekli še ne dolgo nazaj ) solato, ki včasih nadomestita zeleno. Cvrem sicer bolj redko, ker ni zdravo, ampak občasno ocvrem kalamare, ki so sami po sebi dovolj nasitni, zraven pa skuham še riž (ali pa niti tega ne) in -seveda- solata (obožujem solato kot ste lahko opazili :):)). Tudi kakšna zelenjavna juhica je dokaj hitro gotova, zelenjava je itak vedno pri hiši, za palačinke pa testo naredim že prej (nekateri priporočajo, da malo stoji) in evo, še eno kosilo je na hitro pripravljeno. Pa še kar precej idej bi se našlo...:) Lep pozdrav, Maji Sporočilo je spremenil(a) maji dne 08. nov 2005 10:31:10

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

8. nov 2005 10:56

No, jaz kar kopiram: Še ena hitra rižota. Drobno zrezano meso (puran, piščanec, teletina) pražimo na čebulici, zalijemo z malo vode in dodamo začimbe.(15min). Pridamo riž, zalijemo, po želji dodamo paradižnik in na malem ognju dušimo do mehkega. (cca 20min). V tem času pripravimo še solato in kosilo je nared v dobre pol ure. Imam pa eno knjižico z naslovom V pol ure bo na mizi, pa lahko pogledam še za kak recept, če katero zanima. Notri je mislim da 60 receptov za vse letne čase. lp Julija P.s. Meso lahko zdušite prejšnji večer. Lahko tudi riž skuhate v vodi. Drugi dan samo zmešate in pogrejete. Pa za solato vzamete recimo vloženo peso ali kako drugo solato, pa je še manj kot pol ure. Sporočilo je spremenil(a) Julya dne 07. nov 2005 21:34:08 Grem pa zdajle v poiskanje moje knjižice, pa vam napišem še kak predlog za hitro kosilo. lp Julija

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

8. nov 2005 11:02

Najino kosilo v nedeljo je bilo kislo zelje, pire krompir in hrenovke. In v pol ure sem ne samo skuhala ampak sva že jedla. Kislo zelje sem dala v ekonom lonec s česnom in je bilo v 10 minutah zdušeno, tako da sem ga samo še malo pokuhala in dodala malo vtepene mokce. Medtem sem že tudi olupila krompir in ga razrezala na majhne koščke, da so se hitro skuhali. Hrenovke iz tetrapaka so itak narejene v dveh minutah. Za hitra kosila imam na splošno zelo rada ekonom lonec. Hitro (v 10 minutah recimo) zdušiš ali skuhaš krompir, zelenjavo, zrezke... tjas Sporočilo je spremenil(a) tjas dne 08. nov 2005 11:03:31

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

8. nov 2005 11:05

Julya kar napišite, če imate čas. Meni pridejo takšni predlogi grozno fajn, ko delam deljen urnik in imam samo uro časa za skuhat za celo družino, pojest in odfčat dalje. Pa še en predlog s špageti: Omakca: na maslu prepražiš dva strokca strtega česna, dodaš paradižnikov koncentrat - kakšno žlico (lahko tudi pasirane pelete, ampak koncentrat je ziher vedno v hladilniku - pa nekako bolj poudari okus kot peleti), nato posuješ malo vegete in približno žlico sladkorja. Mora biti kar sladko - zanimivo, ampak je fino. To še malo premešaš, da se sladkor raztopi, nato pa zamešaš v kuhane špagete, da se lepo obarvajo. To mi vedno naredi moj dragi, ker jo skuha precej boljšo kot jaz. Pa tudi recept je pravzaprav njegov. Staša

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

8. nov 2005 11:24

Kmečka malica: (recept je sicer dobil idejo v Dr. Oetkerjevi knjigi krompir, a je zmodificiran po moje). V visoki ponvi prepražim čebulo, kasneje dodam še na rezine narezano klobaso ali kranjsko. V tem času olupim krompir in ga narežem na rezine. Vržem na prepraženo čebulo in klobaso, solim, popram, dolijem vodo, da skoraj prekrije in pokrijem, ter pustim, da se počasi duši. Na koncu še malo pomešam, da se krompir delno zdrobi, a ne preveč. 1/2 ure, ne več. Na koncu lahko dodaš še razžvrkljano jajce in premešaš, da zakrkne. Zraven je lahko juha, meso iz juhe, popraženo na maslu, zelenjava ali pa tudi nič. Suzana

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

8. nov 2005 11:31

Stasafrank, tudi jaz imam tak urnik. Veliko si pomagam s skrinjo. Pripravim ragu in ga dam po porcijah v skrinjo. Dokler se kuha pašta, je ragu odtaljen in dokončan. Ko kuham zelje, ga skuham kako kilo več in skuhano spet v porcije in v skrinjo. Tako imam joto na hitro. Zamrznejno zelje in fižol (zamrznjen ali iz konzerve) dam v vodo, da se kuha in tali. Olupim krompir in ga skuham v drugi kozici. Zmastim in dodam zelju. Finiširam. Ko delam krompirjeve njoke, jih zamrznem in v skrinjo. Uporabim lahko za kuhanje, pa tudi ocvrti so zelo dobri. Če jih skuham lahko naredim na hitro sirovo omako ali pa kar ragu, ki je vedno pripravljen v skrinji. Enako zamrznem tudi kruhove cmoke, saj je z njimi veliko dela. Suzana

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

8. nov 2005 11:33

Napišem zvečer ali jutri dopoldan. Ni problema. lp Julija

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

8. nov 2005 11:36

Rižota s škampovimi repki: (1/2 ure ali manj) V eno kozico dam zavret vodo in potem kuhat riž, v drugi pa ta čas pripravim repke. Preden je riž kuham zlijem vse skupaj na že narejene škampe in še malo prekuham skupaj. Če je vode preveč, jo odlijem že prej, čeprav sem se že navadila, da je dam točno, kvečjemu še dolijem. Na ta način prišparam čas. Prej sem najprej pripravljala repke in potem na že pripravljeno omakico dodala riž, pa šele kuhala, tako prišparam vsaj 15 min. Suzana

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

8. nov 2005 12:40

SUPER , PRIMA, sama pohvala temu forumu. Jaz tudi naredim osnovno haše omako , dam v skrinjo potem pa odtajam in kaj dodajam (gobe, razne kupljene omakce, samo toliko da je okus malo drugačen, krompirjeve svaljke, segedin, joto, govejo juho, polpete...). Ker pa imam v družini tudi enega hudega fizičnega delavca, so makaroni pa zelje bolj "švoh" hrana. Zato bi prosila kuharice, če imajo tudi kaj podobnega v družini kaj one kuhajo zanje - kaj bolj močnega. Hvala in še enkrat vsa pohvala temu forumu . Pozdrav smrkolina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti